Sobotní závod, který je veden jako 46. veřejný celorepublikový, odstartoval předjízdou v deset hodin a první závodník se dostal na start o půl jedenácté. Závodníci a závodnice bojovali v sedmi kategoriích a nejlépe si vedli zástupci Olomouce, Ostravy a Šumperka. „Důležitý je každý závod, protože si v něm vyjíždí účastníci body, které potřebují k zisku vyšší výkonnostní třídy,“ uvedl ředitel závodu Jiří Pek. K vítězství je zapotřebí projet trať čistě. Pokud se závodník dotkne branky dostane dvě trestné vteřiny a pokud neprojede brankou připočitá se mu padesát trestných vteřin. Všechny chyby se sčítají a poté se připočtou k času v cíli. „Na konci závodu se účastníkovi započítá ze dvou jízd ta lepší,“ dodává Pek.

Nejlépe se s tratí vypořádal v kategorii C1M (kanoe s jedním pádlem mužů) šumperský Michal Urban, který zvítězil o sedm vteřin před svým týmovým kolegou Jakubem Walterem a třetím Lukášem Kratochvílem z Olomouce. Za Zábřeh startoval jediný v C1 Pavel Malý, jenž obsadil 13. místo. V ženské C1 si vypádlovala Aneta Minárová z ostravského klubu Tzunami, druhé místo si vyjela z Olomouce Anna Retková a třetí místo obsadila Natálie Minárová z Tzunami.

Ve smíšené double kánoi měl Zábřeh jedinou posádku ve složení Jakub Fišnar s Terezou Žandovou, ale bohužel jim sobotní den moc nevyšel a skončili na osmém místě. Tuto kategorii ovládla posádka Michal Urban s Anna Daňkovou ze Šumperka před ostravským duem Dušan Vavrla a Natálie Minárová a s bronzovou příčkou se museli spokojit Veronika Janů s Matyášem Novákem, kteří startují za Olomoucký oddíl.

V mužském doublu zábřežský oddíl neměl ani jednu posádku. První místo si vyjelo duo Jakub Gabrlík a Jan Mráka z Olomouce o pouhou jednu desetinu vteřiny před šumperkou posádkou Svatopluk Holínek a Jakub Walter, bronz získal Adam Šotek s Jaroslavem Urbanem(Olomouc).

Kajaky žen (K1Z) je kategorie ve které jedou závodnice v kajaku s dvoupádlem. Nejlepší v této kategorii byla Kateřina Rousková z Opavy, druhá dojela znovu stejně jako na kánoi Anna Retková a stejné umístění jako na kánoi brala také Natálie Minárová. V kajakách žen měl zábřežský oddíl dvojí zastoupení Terezu Žandovou a Elišku Konečnou. První zmiňovaná dojela na 17. místě a Eliška dojela na 32. místě. V mužské části se domácímu Vítězslavu Pátkovi a Janu Bednárkovi dařilo. Sice se nedokázali dostat na stupně vítězů, ale do první desítky se dostali. Páté a šesté místo bylo v nejvíce početné kategorii velkým úspěchem. Zvítězil Václav Kabrhel, který dokázal jako jediný projet trať pod sto vteřin, druhé místo patřilo Matyáši Novákovi a třetí Adamu Satkovi.

Velmi početná byla také kategorie „předžáků“. „Letos jsme měli v kategorii „PŘEDŽÁCI“ dvacet pět účastníků, které jsme vyhlašovali všechny a celkově jsme se zaměřili na žákovské kategorie, protože chceme motivovat žáky, aby bojovali o každý umístění,“ konstatoval spokojeně Pek

Vítězství si ze Zábřeha po sobotní závodě odvážel Adam Tomeček, jenž porazil druhého Tomáše Kubitu a Tobiáše Nováka o třináct, resp. šestnáct vteřin. Zábřežský Matouš Konečný skončil dvacátý třetí.

Smíšený double nepoznal za víkend porážku

Závodem číslo 46 pokračoval slalomový víkend v Zábřehu. C1 mužů zvítězil olomoucký Václav Kristek, před druhým Jakubem Walterem, který obhájil druhou příčku ze soboty. Oproti sobotě se propadl o dvě místa a to na třetí pozici Michal Urban. U žen obhájila sobotní vítězství Aneta Minárová znovu před druhou Annou Retkovou. Třetí místo vyjela Eva Dobešová .

Ve smíšené kanoi byla první dvě místa stejná jak v sobotu akorát se na třetí místo probojovala ostravská děvčata Aneta Minárová s Monikou Kuděláskovou. V mužském doublu nejlépe projeli trať Holínek s Walterem před Gabrlíkem s Mrákou a duem Stratil a Geprt.

Mužský kajak ovládl olomoucký znovu i v neděli Václav Kabrhel, tentokrát před stříbrným Adamem Satkem a třetím Matyášem Novákem. Ženský kajak zvládla nejlépe Anna Retková, stříbro brala Natálie Minárová a bronz Gabriela Bílovská z Lipníka.

Kategorie předžáků měla stejné obsazení stupňů vítězů jak v sobotním závodě.

„Jako pořadatel hodnotím tento víkend velice kladně, protože jsme jeden z mála oddílů na Moravě, který pořádají tady ty veřejné závody s větší účastí. Kromě teda Olomouce, která dělá závody i na podzim, si myslím, že žádný s oddílů nedosáhl takové účasti jako my letos,“ zhodnotil Jiří PekROZHOVOR s mladou domácí posádkou smíšené kánoe

Po závodě jsme vyzpovídali mladou posádku Terezu Žandovou s Jakubem Fišnarem

Jakube jak se ti jezdí s tvojí kolegyní?

(Smích) Občas je to takové těžší, protože se nedomluvíme a uděláme zbytečnou chybu. Teď nám to ale klape.

Jak dlouho spolu jezdíte?

Tereza: Minulý rok jsme si řekly, že bysme to chtěly zkusit a tak sme začaly.

Jak se vám jezdí na domácí půdě?

Jedině výborně.

Jaký je pro vás rozdíl když sednete do doublu a když sednete do singlu?

Jakub: Když jedu sám, je to lehčí a více se nakláním. Když jedu ve dvou je to těžší, protože se musíme dohodnout.
Tereza: Určitě je těžší double, protože tam se musíme shodnout co uděláme a když se neshodneme, tak to nedopadá dobře.


Druhý rozhovor byl s mladou olomouckou nadějí Adélou Kratochvílovou

Adélo, jela jsi někdy v Zábřehu?

Ano, minulý rok jsem tu jela a jezdíme zde na tréninky se skupinou.

Líbí se ti v Zábřehu?

Hodně se mi v Zábřehu líbí

Jak se ti jezdilo včera a jak dnes?

Včera se mi jelo dobře a dneska to bylo taky celkem dobrý.

Takže jsi spokojená s výsledkem?

Docela jsem spokojená, ale může to být ještě lepší.


Připravuje se fotogalerie