Pro tento článek jsme připravili také ukázku z jedné publikace, která shrnuje padesát let fotbalu. Ukázek bude v článcích více.

Počátky fotbalu v Zábřehu jsou datovány bezprostředně po první světové válce. V této době se, právě v mnoha našich městech, začínal fotbal rozvíjet a zakládali se nové sportovní kluby. 

„Hlavními propagátory kopané v Zábřehu byli studenti zdejšího gymnásia. Začali bez ustavení sportovního oddílu na hřišti, tehdy louce, za nynější sokolovnou. Prostor k hraní byl ovšem vštší než tvoří dnešní hřiště, neboť louka je dnes zčásti zastavěná ulicí Třebízského a nemocnicí. Studenti si dokonce vyjednali přátelské propagační utkání s vojenskou jedenáctkou dohromady, jak se tehdy říkalo italským legionářům, kteří se vrátili do vlasti. Toto utkání se ani zdaleka nepodobalo nynějším zápasům. Hrálo se bez základních náležitostí, které patří k samozřejmé výstroji dnešního fotbalisty. Také hřiště nemělo patřičné rozměry, nebylo dobře nalinkované a ani branky nebyly opatřeny sítěmi, “ uvadí ve dvojčísle Průvodce kulturou Zábřeha, které bylo vydáno k 50 letům zábřežské kopané v roce 1969.

V prvním utkání nakonec prohráli studenti 6. a 7. tříd zdejšího gymnásia 22:0 a to i přes jejich obětavý a snaživý výkon. Musíme, ale uvést, že v družstvu vojáků nastoupilo několik špičkových hráčů, kteří se později objevovali v klubech nejvyšších soutěží. 

To je pro úvodní článek ke sto letům vše. Jak jsme již psali během roku zde vydáme několik článků, rozhovorů a zajímavostí ohledně zábřežské kopané. 


Ke stoletům zábřežského fotbalu jsou pro Vás připraveny připomínkové předměty. Více informací na: https://eshop.pelisport.cz/cz-kategorie_618251-0-100-let-zabrezskeho-fotbalu.html

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

10 + 5 =

Přehled komentářů

    Napište první komentář!