Do prvního utkání v dospělém fotbalu nastoupil již v sedmnácti letech.
„Pamatuji si to, byl z toho dobrý pocit a ještě jsem neměl sedmnáct roků. Do mužů v té době byli přeřazeni celkem tři dorostenci. To jsem byl já, Pepik Horů a Pepik Štencl, bohužel ten už nežije, ale Pepik Horů do dneška se chodí dívat na fotbal,“ vzpomíná na své začátky za A-tým.

Jiří Kouřil
datum narození: 19.8.1946
ocenění: - 4x top 10 sportovec Zábřeha
- 1x nejlepší trenér okresu Šumperk
- 3x mezi nejlepšími trenéry TJ
- 4x nejlepší hráč TJ
- Několikrát vyhlášen nejlepším fotbalistou Zábřeha

Jiří KouřilPostupně se dostával do role kanonýra v týmu. Největší střelecký boom nastal v jeho dvaadvaceti letech. „Když nepočítám základní vojenskou službu, tak v těch dvaadvaceti až třiadvaceti letech až do nějakých osmadvaceti let a pak to postupně klesalo až s fotbalem v Zábřeze jsem skončil jako hrající trenér. Trénoval jsem takto mužstvo osm roků Áčko a předtím rok Béčko až do těch devětatřiceti let, kdy jsem skončil závodní fotbal v Zábřeze,“ popisuje.

Do roku 1985 dokázal nastřádat na své gólové konto 260 branek a to jak za mistrovská utkání tak i za přátelská. Do fotbalu dával celý svůj život a ve své kronice má zapsaný každý svůj zápas.

„Ano, mám to vše doma zapsané, kdyby někdo nevěřil, je to včetně přátelských utkání. Nejsou to jen mistrovské zápasy. To jsem nepočítal a nepovažuji to za důležité. Kdyby mi někdo nevěřil, tak jsem schopen to každému doložit, protože jsem byl takový fanatik, že jsem si každé utkání zapisoval. Kdo hrál, jak hrál, pokud možno i rozhodčí a hlavně kdo dával góly a to nejen já, ale i moji spoluhráči.“ V nejlepší sezóně dokázal nastřílet sedmdesát branek.

Většinu branek dokázal vsítit za záda brankářů soupeřů za zábřežské áčko, ale některé góly vstřelil také za béčko, kde půlroku hrál jako hrající trenér. Poté se vrátil do áčka jako hrající trenér. Tuto funkci zastával od svých devětadvaceti do roku 1985. „Tříkrát jsem postupoval do vyšší soutěže ze Zábřehem. Jednou mi utekl postup díky administrativnímu zásahu pět týdnů po skončení soutěže,“ vzpomíná na krásná i hořká období.

Od roku 2008 působil ve třetiligovém Zábřehu jako asistent trenéra Jiřího Juráska.

Jako trenér se později přesunul do okolních fotbalových vod. Trénoval například Leštinu, Lesnici či šest let Zvoli. Trénování se věnoval také na zdejším účilišti. „ Dále jsem také trénoval patnáct let učně ve fotbalém kroužku na škole kde jsem učil. Takže jsem celý život strávil okolo trénování,“ přidává do trenérského výčtu další zkušenost.

V Leštině trénoval dokonce Krajský přebor. „Za celou trenérskou kariéru jsem nikdy nesestoupil a vždy jsem postupoval a nebo udržel danou soutěž. Leštinu jsme přebral, když byla předposlední na podzim a zachránil jsem ji v Krajském přeboru tak, že jsme v jarní části byli pátí a tím jsem tu Leštinu zázračně zachránil. V dalším roce, co to po mě převzali jiní Leština z kraje sestoupila a to měli stejné hráče jako já. Poté jsem šel na rok do Lesnice, kde jsme skončili v polovině tabulky,“ vzpomíná na famózní trenérský výkon.

I ze Zvolí slavil úspěchy.„Ze Zvolí jsem také třikrát postoupil, kde jsem koučoval šest sezón. Když jsem skončil po těch třech postupech, tak Zvole sestoupila o tři výkonostní třídy dolů,“ dodává.

A co považuje za velkou chybu? „To byla ohromná chyba, Béčko zrušil Luboš Hrdlovič, když jej trénoval Bedřich Jarmar, po utkání s Červenkou a do dneška na to vzpomínám. Ti mladí kluci, co vyjdou z dorostu se potřebují mezi dospělýma vykopat. Ti, kteří na to měli a já to beru i z vlastní zkušenosti, to byli výjimky. Takže ti mladí se potřebují vykopat a béčko je naprostá nutnost. Je neuvěřitelné, že v Zábřehu zatím rezervní tým není,“ připomíná. „Když takové béčko má nebo měla Leština nebo Lesnice, tak je vrchol, že tak velké město jako je Zábřeh, které má patnáct tisíc obyvatel ho nemá,“ dodává zvýšeným hlasem.

Nesouhlasí také s dnešním i s nedávným fungováním klubu. „Zá mě to bylo vždycky tak, že nejlepší fobalisté z okolních obcí hráli za Zábřeh. S tím, co je teď v zábřežském týmu, nesouhlasím, aby tu byl jen Zábřeh.Ti nejlepší kluci z okolních obcí, tři čtyři minimálněm by tu měli hrát. . To, co se tady dělo za třetí ligy, to nemělo se Zábřehem nic společného.

Za jeho aktivní kariéry byl fotbal tahounem, což také potvrzují počty z té doby „ Když jsem trénoval ve Zvoli chodilo 350 – 700 diváků na každé utkání. Jinak v Zábřeze chodilo průměrně 400 na každý zápas a do dneška vzpomínám na derby s Mohelnici, kdy přišlo 900 diváků a rekord v počtu diváků, byl když jsme hráli s Velkými Losinami a to se na nás přišlo podívat dva tisíce diváků."

„Byli za mnou abych šel trénovat Šumperk, Mohelnici, ale to jsem odmítl já jsem byl zábřežský patriot. Pro zajímavost mám skoro 73 let a ještě v loni za mnou byli z Loštic (směje se), abych je šel trénovat, ale to už jsem nechtěl,“ poukazuje na zájem týmů o jeho služby.

A kteří hráči mu utkvěli v hlavě za jeho trenérskou kariéru? „To mohu i podrobněji rozebrat. Beru, že nejlepší hráč, kterého jsem vychoval a měl jsem na tom rozhodující vliv byl bratr Miroslav, který se dostal až do Zlína, jako nejlepší střelec 1.národní ligy a hned potom si ho vzala Slavia, kde hrál tři roky a poté pět šest roků hrál první ligu v Sigmě Olomouc a potom hrál tři roku v Limassolu na Kypru. Další hráč, kterého jsem trénoval byl Janošťák z Jeseníku, který nehrál ze Zábřeh, ale trénoval jsem ho na učilišti ve fotbalovém kroužku. Ze školy šel hrát za Třinec do první národní ligy a také hrál několik let v Sigmě Olomouc. Ze zábřežských hráčů to byl například Radek Krňávek, kterého chtěla Slavie. Další hráč, který byl na vysoké úrovni, byl Rudolf Hoplíček, který již bohužel není mezi námi a toho chtěla Sigma Olomouc. Ještě vzpomínám na Františka Nevrlého, který hrál za Zábřeh a ten měl minimálně na první národní ligu.

A co by popřál zábřežské kopané?
„S tím, jaký má Zábřeh nádherný stadion, myslím tím trávu, atletickou dráhu, zavlažování a celkově celý areál, by Zábřehu jednoznačně slušela divize,“ přeje si do příštích let. 


Dále připravujeme pokračování článků ke stoletům zábřežské kopané a také další rozhovory. 
Ke stoletům zábřežského fotbalu jsou pro Vás připraveny připomínkové předměty. Více informací na: https://eshop.pelisport.cz/cz-kategorie_618251-0-100-let-zabrezskeho-fotbalu.html

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

6+7

Přehled komentářů

    Napište první komentář!